Ehliyet

An itibariyle ehliyetli bir sürücüyüm.Aslında ehliyetsizkende sürücüydüm ama işe resmiyet katmak adına uzunca bir süre ve yüksek bir meblag karşılığında lisanslı bir sürücü oldum(Lisans denilince insan birşey sanıyor ama tamamen resmiyet anlamında lisans, yoksa öğrenilen ek olarak size verilen birşey yok aksine onlar alıyor.).Öncelikle yazıyı okuyupta ehliyet almak isteyen kişilere yardımcı olmak için ehliyetin hangi aşamalarla alınacağına değinmek istiyorum.

Öncelikle sınav tarihlerine dikkat edip ehliyet alma olayını önceden planlamanızı öneririm.Gerekli belgeleri vs ayarlamak bazen zaman alabiliyor.Ayrıca sınav giriş ücreti yatırma zamanına dikkat etmek gerekiyor.Bu yüzden sınav tarihinden 2-3 hafta öncesinde bir kursla görüşmenizi öneririm.

Gerekli belgelere gelince(tamamen bilgi amaçlı yazıyorum kurstan bilgi almadan bu belgeleri almayın):Adli sicil kaydı,Kan gurubu kartı,Aile hekiminden sağlık raporu,Öğrenci belgesi vs.

Sonrasındaki aşamalar:

-Sınav girişi ücreti yatırılması 50₺

-Sınava girilmesi

-1 Hafta sonrasında sonuçların açıklanması

-Yaklaşık 3 hafta sonraki direksiyon uygulama sınavı için direksiyon eğitimi

-Direksiyon sınavından önce sınav giriş ücretinin yatırılması 100₺

-Direksiyon uygulama sınavına girilmesi

-Başarılı olunduysa yaklaşık 1 hafta sonra gerekli evrakların kursa ulaşması

-Sonrasında dilediğiniz zaman öncesinde maliyeye trafik harcı adı altında 347₺ para yatırılması ve makbuzunun alınması

-Şöförler cemiyetinden dosya alınması 10₺

-Ardından tekrar kursa gidip tüm evraklarla dosyanızın hazırlanması yaklaşık 30dk

-Sonrasında İl emniyet müdürlüğüne gidilip gerekli başvurunun yapılması 107.5T₺ para ödenmesi ve yaklaşık 2 gün sonrasında ehliyetin alınması

Ben 12 Temmuzda yazılı sınava girdim ve 25 ağustosta ehliyeti aldım.Yani yaklaşık olarak bu süreç 1.5ay kadar sürüyor.

Şimdi gelelim tüm bu süreci değerlendirmeye…

-Yazılı sınav ve direksiyon sınavı oldukça dikkatli bir şekilde uygulanıyor.ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda geçerli olan çoğu önlem bu sınavlardada alınmış durumda.Ayrıca direksiyon sınavında eskisine nazaran birçok ayrıntıya dikkat ediliyor olması sevindirici.

-Sadece bir gece çıkmış sorulara bakıp girmenin yeterli olması garip bir durum.Çoğu kişinin (buna bende dahil olabilirim) önemli trafik işaretlerini dahi bilmeden sınavı geçmesi yanlış bir durum.

-İnsan bazen bu tür sınavlara elektronik ortamda istediği şehirden girebilmeyi hayal ediyor.Bu konuda gerekenin yapılacağı konusunda bir nebzede olsa umutluyum.

-Gözüme çarpan en saçma ücret emniyetin aldığı 107.5T₺ oldu.Kart bedeli adı altında alındı ama karşılığında makbuz vs. verilmedi.Bu ücreti kimin belirdeği konusunda hiçbir fikrim yok.Birisi belirlemiş olmalı yoksa bu rakamda buçuklar olmazdı.Saçma gelmesinin nedeni maaşını halkın vergileriyle alan memurların çalıştığı, halka hizmet eden bir kurumun almış olması sanırım.O dosyayı hazırlamak gereken imzayı atmak vs. bunlar zaten o kurumun görevi.Hadi bunları geçelim plastik bir kart 107.5₺ olabilir mi siz söyleyin.

-İstenen belgelerin hemen hepsinin farklı kurumlardan alınması gerçekten bu çağda garip geliyor.e-devlet denilen büyük bir yeniiik varken ordan oraya koşturmanın bir anlamı yok.Tüm bu belgeler e-devlet kapsamında bir araya toplanıp ehliyet başlığı altında vatandaşlara sunulabilir.Hatta yatırılacak ücretler tek bir seferde belirtilen hesaba yatırılabilir.Bence bunlar çokda zor konular değil.Yeterki birileri adım atmak istesin.

Tüm bunların yanı sıra az önce okuduğum haber beni oldukça sevindirdi.Üniversite kaydı yaptıranlar bilir saatlerce sıra beklemek, yine birsürü belgeyle uğraşmak, yaşadığınız şehir dışında başka bir üniversite kazanmışsanız onca yolu sırf kayıt için bir günlüğüne gidip gelmek gerçekten zor olabiliyor.YÖK bunu farketmiş olacak ki çokda zor olmayan geç kalınmış bir adımı atmış.Haberi okumak için:http://www.yenisafak.com.tr/egitim/universite-tarihinde-ilk-olan-e-kayit-basladi-679958

Son olarak kalıplaşmış ama oldukça önemli bir mesajla yazımı bitireyim:

Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım 🙂

Kalın sağlıcakla…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s