Apple ve Teknoloji

Yeni blog yazımda son dönemde çokça vaktimi alan ve ilgimi çeken apple ürünlerinden ve teknolojiden bahsetmek istiyorum.

Apple ürünlerine ayrı bir ilgim var.Bunun sebebi bence apple’ın sanat yapıyor oluşu.En azından ben apple ürünlerini sanat olarak niteliyorum.Bu kanıya varmamda birkaç etken var tabi, yazımın ilerleyen bölümlerinde bahsi geçecek.

Apple 9 Eylül’de birçok yenilik tanıttı.Bunların başında iphone 6 var.Öyleki daha çıkar çıkmaz milyonlarca ön sipariş aldı.Şirketin bu zamana kadar en çok sattığı telefon olmayı başardı.Hali hazırda Türkiye stoklarında bile bulmak zor.Birçok ülkede satış rekorları kırıldı Çin bu ülkelerin başını çekiyor.:http://www.ntvmsnbc.com/id/25543858/

Peki bu kadar ilginin sebebi neydi?Burada az önce bahsettiğim sanat kavramı bence ön plana çıkıyor.Apple sanat yapıyor çünkü yenilik kavramını, bir üst model telefonu sadece ram’i, işlemciyi, kamerayı yükseltmekten ibaret görmüyor.Her seferinde sınırları zorlayarak iyi işler ortaya çıkarıyor.Örnek verecek olursak iphone 6’da hala 1 gb ram kullanılıyor.Ayrıca kamerasıda hala 8mp ama daha iyi işler başarıyor.İşte burada yapılan bence bir sanattır.Daha iyi ifade etmek gerekirse elindeki ürünlerden yapabileceğinin en iyisini yapıyor.(apple’ın ipad mini 3’de yanlış yaptığını düşünüyorum sadece parmak izi sensörü koyup mini 3 olarak piyasaya sürmesi apple fikirleriyle bağdaşmıyor.)Bu benim gördüğüm bir sebep birde başkalarının gördükleri var.Bunlardan en ilginç olanı beyin dalgalarını ölçen MRI ile yapılan araştırma.Araştırmaya göre apple, ona tutkun olanların beyninde dini kavramlarla aynı nöronları tetikliyordu.Yani bir apple fanatiği bir apple mağazasına girdiğinde bir ibadethanenin huzuruna eriyordu.Bencede çok ilginç incelemek isterseniz kaynak olarak (ingilizce):http://www.bbc.co.uk/programmes/b011cr8h

http://www.bbc.co.uk/news/business-13416598

Birde tüm bunların yanında işin tüketim çılgınlığı boyutu var.Bu konuda yakından takip ettiğim Serdar Kuzuloğlu’nun bir yazısıda var okumanızı öneririm:http://www.mserdark.com/tuketim-toplumunun-en-buyuk-sirri/

Şimdi asıl olarak bahsetmek istediğim ios8 ve osx yosemite’den bahsetmek istiyorum.

9 eylülde tanıtılan iphone’dan sonraki en önemli yeniliklerden biriside ios8 ve osx yosemite oldu.Bu yazılımlarla sunulan birçok yenilik, köklü değişim oldu.Hepsinden bahsetmek oldukça zor olacağı için benim en çok ilgimi çeken handoff ve airdropdan bahsetmek istiyorum.

Handoff ile apple devamlılık özelliğini sundu.Artık telefonunuza gelen aramaları mac’inizden Ya da ipadinizden cevaplayabilecek ve mesajlarınızada aynı şekilde telefona hiç dokunmadan ulaşabilceksiniz.Ayrıca handoff’u destekleyen uygulamalar arası bağlantılarla iphone ve mac, ipad arasında kaldığınız yerden devam edebilceksiniz.Örneğin mail yazarken ya da sunum hazırlarken ya da internette gezinirken kaldığınız yerden istediğiniz apple ürününden devam edebileceksiniz.Burada asıl ilgi çekici olan bu özelliğin geliştiricilerede sunulmuş olması.Yani herhangi bir uygulamada handoff destekleyebilecek.Varın gerisini siz hayal edin.

Airdrop ise aslında önceden var olan bir özellik.Ama mac iphone ve ipad’de olmasına rağmen bu ürünlerin arasında kullanıma açık değildi taki osx yosemite gelene kadar.Artık airdrop’u tüm ürünleriniz arasında kullanabilirsiniz.

Buraya kadar herşey güllük gülistanlıkdı ama yosemite indirmeye sunulduktan sonra hayal kırıklıkları başladı.Önceden duyurulana göre bu özelliklerin çalışması için bluetooth 4.0/Le olması gerekliydi.Mid 2011 mac book air’da bu sistem gereksinimleri vardı ama nasıl olduysa bir türlü handoff çalışmıyordu.Burada saatlerce uğraştığım arayış başlıyor işte.Onlarca siteden forumdan aradım çözümü bulmaya çalışan geliştiricilerle konuştum ama bir türlü olmadı.Apple uyanıklık yapıp sistemin desteklemesine rağmen bu özelliği mid 2011 mba’a sunmamıştı.Uzun arayışlar sonunda birçok yazı buldum denedim birçok kişiyle iletişime geçtim.Bunlardan biriside Ulaş Barmanbek.Ekşi sözlükten bulup bu konuda konuşunca arayışlarımız devam etti ve sonuca ulaştık.

Eğer sizdede mid 2011 mac book air varsa yada sistem özellikleri yeterli ancak özelliklere erişimi kapalı olan bir mac sahibiyseniz bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Gelelim çözüme:

Handoff bluetooth üstünden işleyen bir süreç bu yüzden önce donanımınızın handoff’u destekliyor olması gerek gerekli olan bluetooth 4.0/le.Bunu öğrenebilmeniz için Finderdan Bu Mac Hakkında seçeneğine tıklayıp>Sistem raporu>Bluetooth

Ekran Resmi 2014-10-17 12.23.01

Gördüğünüz gibi burada LMP sürümü:0x6 olmalı ayrıca Bluetooth düşük enerji LE destekleniyor:Evet olmalı ama handoff’a nasılsa izin yok.Böyle bir durum varsa mac’inizde çözüm kolay.

En basit yöntem aşağıda yazanları kendisi yapan bir yazılım indirmek isterseniz(Sağ tarafda dowload zip yazısından yapabilirsiniz):https://github.com/dokterdok/Continuity-Activation-Tool/

-Bu yazılım siyah bir ekranda terminal üstünden tüm işlemi kendisi yapıyor 15 dk kadar sürüyor.Ama eğer ben nasıl yapıldığını nelerin değiştiğini görmek istiyorum derseniz aşağıda uzunca anlattım.

Sırası ile:

1.0xed ve kext drop programlarını indirin.

2.terminal’i açarak sudo nvram boot-args=kext-dev-mode=1 yazıp enter’a basın şifre sorarsa kullanıcı şifrenizi girin ve ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

3.Bilgisayarım/Sistem/Kitaplık/Extensions klasörüne gidin.

4.IO80211Family.kext ve IOBluetoothfamily.kext dosyalarını bulun, masaüstüne kopyalayın ayrıca bir klasöre yedek olarak kopyalayın.

5.Terminal’e aynen şu kodu kopyalayıp yapıştırın ve enter’a basın:

ioreg -l | grep “board-id” | awk -F\” ‘{print $4}’

6.Mac-7823829csdw23 gibi bir kod göreceksiniz terminalde bu kod terminal öylece kalsın.

7.Masaüstündeki IO802Family.kext’e sağ tıklayın içeriği göster diyin.>contents>plugins>airportbrcm4360.kext>Sağ tıklayıp paket içeriğini göster diyin>contents>macos>airportbrcm4360’a sağ tıklayın birlikte aç diyip indirdiğimiz 0xed’i seçin.

8.cmd+f’ye basarak Mac- diye aratın.Mac-c2324324234f23 gibi bir sonuç bulacak alt alta yer alan bu tür 15-20 kadar kod bulacak.

9.Şimdi burada elle az önce terminalde bulduğumuz Mac-‘in karşısında yer alan kodla bu kodları değiştiricez.Sadece kodları değiştirin işlemi elle yapın ayrıca hepsini değiştirdiğinizden emin olun.

Ekran Resmi 2014-10-25 20.44.31

Kodların son hali aynen bu şekilde olmalı.

10.Kırmızı buton’a basıp dosyayı kaydedin.

11.Masaüstünde ki>IOBluetoothfamily.kext>içeriği göster>contents>macos>ıobluetoothfamily dosyasını 0xed ile açın.

12.cmd+f ile macbookair ‘i aratın. “macbookair4,1”macbookair4,2”macmini5,1”macmini5,2”macmini5,3” içeren satır bulacaksınız.Bunu çok dikkatli hiçbirşey ekleyip çıkarmadan el ile rakanları 1,1 olarak değiştirin hepsini.Sonuç=> “macbookair1,1”macbookair1,1”macmini1,1”macmini1,1” olacak.Yani ne kadar varsa değiştirin.

13.Kırmızı butona basarak dosyayı kaydedin.

14. Bilgisayarım/Sistem/Kitaplık/Extensions klasörüne gidin.Ve IO80211Family.kext ve IOBluetoothfamily.kext dosyalarını bulun ve silin.Bilgisayarınızı yeniden başlatın artık wifi ve bluetooth’unuz öldü.Don’t Panic.

15.KextDrop programını açın ve az önce editlediğimiz IOBluetoothfamily.kext dosyasını atıp yükleyin.Tekrar res atın.

16. Bilgisayarım/Sistem/Kitaplık/Extensions klasörüne gidin.Az önce editlediğimiz IO80211Family.kext dosyasını buraya atın.

17.Terminali açın ve sırasıyla şu kodları yazın:

sudo nvram boot-args=”kext-dev-mode=1″(Şifre girin)

sudo chown -R root:wheel /System/Library/Extensions/IO80211Family.kext

sudo chmod -R 644 /System/Library/Extensions/IO80211Family.kext

sudo kextcache -system-prelinked-kernel

sudo kextcache -system-caches

18.Ardından res atın.

19.Sonra Sistem tercihleri>genel başlığına girin ve handoff’un keyfini çıkarın.

Sonuç:

Ekran Resmi 2014-10-17 12.23.01 Ekran Resmi 2014-10-27 13.29.09 Ekran Resmi 2014-10-17 13.19.23 Ekran Resmi 2014-10-27 13.30.19 Ekran Resmi 2014-10-25 20.49.08

Genel olarak durum böyle.Buradan anladığımız handoff’un yani devamlılığın (buna mesaj atma ve gelen aramalara cevap verme arama yapma dahil değil) Bluetooth üstünden çalıştığı.Yani bilgisayarınız ve iphonunuz birbirine yakın mesafede olmalı.Ama arama ve mesajlaşma durumunda aynı ağa bağlı olmaları yeterli.Ayrıca air drop özelliğide çok kullanışlı ve hızlı veri transferini çok rahatlatıyor.Ayrıca kafama takılan bir diğer soru ise donanımı desteklemeyen bilgisayarlara dışarıdan bluetooth adaptörü taksak çalışırmı ?Araştırmak gerek 🙂

edit:Yeni gelen osx yosemite 10.10.1 güncellemesiyle kext editleri sıfırlanıyor ve başlangıçtaki duruma dönülüyor.Aynı işlemleri tekrar yaparak özellikleri açabiliyorsunuz kısa yoldan yapmak için linkteki dosyayı indirin.

Yardımlarından dolayı Ulaş Barmanbek‘e teşekkürler…

Son olarak teknoloji adına beni mutlu eden bir diğer olay ise okulumuzda kullanılan mail grubu ve anketlerin online ortamda yapılması.

B0xn_BZIIAA9D6B

Anket için 300 kişiyi sınıfta tutup onca kağıt israfından analiz, okuma zamanındaki kayıptan kurtulmak  için bu tür teknolojiler artık kullanılmalı.Hatta bu tür anketlerin değerlendirmelerin anlık olarak ders çıkışında akıllı telefonlar üstünden yapılıp ilgili dersin hocasına iletilmesini hayal ediyorum.Birde unutmadan bulut depolama kullanarak notların dersten önce öğrencilere ve fotokopiye ulaşması fikride fena değil.Neyse artık yazıyı bitirsem iyi olacak hayal kurmanın ötesi yok…

Kalın sağlıcakla…

Reklamlar

Apple ve Teknoloji” üzerine 2 yorum

  1. bu islemizi cooooook begendim kendi macbookumda deniyorum ancak LPM bende 0.4 gorundugu icin islemi gerceklestiremiyorum bana yardimci olabilirmisiniz?

    1. Eğer lmp sürümünüz 0x6 değilse malesef bu işlemi yapamazsınız donanımınız yetersiz.Burada size önerim bluetooth 4.0/LE destekli bluetooth adaptörü ile denemeniz isterseniz yabancı forumlardan araştırabilirsiniz ben denemedim ama umutluyum çalışacağı konusunda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s